Olimpiada turystyczna

Kolejna wojewódzka „olimpiada turystyczna” rozstrzygnięta.

W dniach 12-13.05.2018 r. na terenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Nowej Wsi k/ Warki odbywały się eliminacje wojewódzkie XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego, pełniącego nieoficjalnie rolę olimpiady turystycznej w szkołach całej Polski. Bezpośrednim wykonawcą eliminacji było Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK w Warszawie wspierane przez Oddział PTTK w Warce, Zespół Szkolno -Przedszkolny w Nowej Wsi i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nowej Wsi, a całemu przedsięwzięciu patronowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska i Burmistrz Miasta Warki Dariusz Gizka.

Turniej był sprawdzianem wiedzy turystyczno – krajoznawczej i umiejętności praktycznych. Młodzież pisała testy krajoznawcze i topograficzne. Odpowiadała z przepisów ruchu drogowego i samarytanki. Umiejętności praktyczne sprawdzano w ramach marszów na orientację, rowerowego toru przeszkód,udzielania pierwszej pomocy i doświadczenia turystycznego związanego ze zdobywaniem odznak turystyki kwalifikowanej: pieszej, górskiej, kajakowej, kolarskiej, itp.

Celem turnieju było wyłonienie najlepszych drużyn, które reprezentować będą rejon Mazowsza w finale krajowym OMTTK w Wadowicach (woj. małopolskie) w dniach 31.05 – 3.06.2018 r.  Finałowi Krajowemu OMTTK patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Małopolskiego w Krakowie i Redakcja Miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”.

W roku 2018 w konkursie OMTTK uczestniczyły 73 drużyny (219 uczniów) z całego województwa mazowieckiego, z których 144 członków należało do PTTK.

W poszczególnych kategoriach wiekowych prawo reprezentowania Mazowsza w finale krajowym w Wadowicach uzyskali:

• w kategorii szkół podstawowych - Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny „Powsinogi” przy Publicznej Szkole Podstawowej w Janikowie k/ Kozienic
  • w kategorii szkół gimnazjalnych -  Szkolny Klub Krajoznawczo – turystyczny „Dragons” przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach
  • w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Międzyszkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny PTTK „Wędrowcy” z Siedlec.

Debiutującym z konkursie drużynom z powiatu żyrardowskiego przyszło się zmierzyć z trudnym przeciwnikiem, ponieważ większość startujących to  starzy bywalcy turnieju  reprezentujący znane „stajnie turystyczne” z klas autorskich o profilu turystycznym z Płocka, Siedlec, Radomia i Kozienic mający za sobą wiele wycieczek i warsztatów metodycznych. Reprezentanci powiatu żyrardowskiego starali się i robili, co mogli. Wrócili z turnieju zadowoleni.

W kategorii szkół podstawowych drużyna Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie w składzie: Piotr Danusewicz, Alicja Niziołek, Rafał Rusinek, opiekun: Jolanta Czapiga, zajęła 8 miejsce, a w kategorii szkół gimnazjalnych drużyna Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego przy Publicznym Gimnazjum im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach w składzie: Liliana Uler, Oskar Obłąkowski, Mateusz Milczarek, opiekun: Grażyna Haude, zajęła także 8 miejsce.

Każda osoba uczestnicząca w Turnieju otrzymała: kubek z nadrukiem oraz materiały krajoznawcze z woj. mazowieckiego,W niedzielę uczestnicy zwiedzili Warkę z przewodnikiem.