KOLEJNY SUKCES SKKT

Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Wójta Gminy Garbatka - Letnisko, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych

i 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce – Letnisku zorganizowało

20 września 2018 r. Wojewódzki Zlot Młodzieży w Żytkowicach. Uczestniczyło w nim 350 uczniów z 36 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Żyrardów reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 7 (opiekun - Jolanta Czapiga) i Zespołu Szkół Nr 1 (opiekun – Marzena Szustakowska), a powiat żyrardowski Szkoła Podstawowa w Radziejowicach (opiekun – Grażyna Haude).

W Żytkowicach uczniowie poznali historię bitew toczonych od 22 do 26 października 1914 r. pod Anielinem-Laskami, w ramach walk o Twierdzę Iwanogród (Dęblin). Następie złożyli wieńce i zapalili znicze przy pomniku-mauzoleum Legionistów Polskich. Mieli również okazję

porozmawiać i zrobić zdjęcia z członkami historycznej grupy

rekonstrukcyjnej.

Dwunastokilometrowa trasa marszu wiodła przez urokliwe zakątki Puszczy Kozienickiej do Królewskich Źródeł. Na zakończenie Zlotu zorganizowano ognisko i smakowity poczęstunek oraz przeprowadzono konkurs historyczny, krajoznawczy i konkurs Enei. W każdym konkursie mogła wziąć udział tylko jedna osoba z drużyny.

W konkursie historycznym  Konrad Karczewski ze SP Nr 7 zajął II miejsce, Oskar Obłąkowski ze SP w Radziejowicach V miejsce, Sławomir Wacławek z ZS nr 1 VI miejsce. W konkursie krajoznawczym Alicja Niziołek ze SP Nr 7 zajęła II miejsce, Karol Knyziak ze SP w Radziejowicach IV miejsce i Dominik Borowiec z ZS Nr 1 VI miejsce.

W konkursie Enei uczestniczyli: Rafał Rusinek ze SP Nr 7, Mikołaj Wojciechowski z ZS Nr 1 i Liliana Uler ze SP w Radziejowicach.

Każdy uczestnik Zlotu otrzymał upominki i potwierdzenie punktów do

Odznaki Turystyki Pieszej I Turysta Przyrodnik.