ZADANIA

PIĄTEK  8.30 – 12.30

ZADANIA PEDAGOGA I PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

Działania ogólno-wychowawcze.

1. Wspomaganie pracy wychowawców i ich działalności wychowawczej (konsultacje, porady dla wychowawców oraz warsztaty dla uczniów).
  2. Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.
  3. Kierowanie uczniów na badania psychologiczno-pedagogiczne do właściwej poradni.
  4. Udzielanie porad rodzicom mającym trudności w wychowaniu dzieci.
  5. Pomoc uczniom w wyborze właściwej szkoły ponadgimnazjalnej .
  6. Dokonywanie okresowej analizy i oceny sytuacji wychowawczej w szkole – ankieta.
  7. Współudział w opracowaniu planu pracy szkoły w sferze opiekuńczej i wychowawczej    oraz podejmowania działań profilaktyczno –     wychowawczych.

Indywidualna pomoc i opieka pedagogiczno – psychologiczna.
  1. Prowadzenie terapii wspierającej i zajęć psychoedukacyjnych dla uczniów – zgodnie z potrzebami.
  2. Doraźna pomoc w eliminowaniu napięć psychicznych u uczniów (stres związany z trudnościami szkolnymi lub sytuacją rodzinną).
  3. Porady indywidualne dla uczniów, którzy mają problemy na tle konfliktów rodzinnych lub w relacjach z rówieśnikami.
  4. Przeciwdziałanie skrajnym formom niedostosowania społecznego młodzieży.
  5. Rozpoznawanie i interwencja w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie.

Profilaktyka wychowawcza i pomoc materialna.
  1. Nadzorowanie spełniania obowiązku szkolnego i nauki uczniów.
  2. Rozpoznawanie warunków życia i nauki uczniów sprawiających trudności.
  3. Opracowanie wniosków dotyczących uczniów wymagających szczególnej  opieki i pomocy wychowawczej oraz zaniedbanych środowiskowo.
  4. Udzielanie pomocy wychowawcom, nauczycielom i rodzicom w pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.
  5. Prowadzenie zajęć i lekcji wychowawczych (zgodnie z potrzebami).
  6. Organizowanie opieki i pomocy materialnej (stypendia, bezpłatne posiłki, wyprawka szkolna).

Istnieje możliwość kontaktu mailowego z pedagogiem i psychologiem szkolnym na adres:  pomoc.zsp7@o2.pl